top of page

Aktualności

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Szanowni Państwo,

z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy zdrowia, radosci, miłości oraz wiary i nadziei.Niech te święta będą dla Nas spokojne, pogodne, niech wprowadzą Nas w czas zadumy nad odradzającym się życiem.

Sołtys wraz z Radą Sołecką

WAŻNA INFORMACJA!

Nagłówek 1

 OGŁOSZENIE!

Sołtys Sołectwa Miszewo wraz z Radą Sołecką zapraszają serdecznie na zebranie wiejskie w sprawie podziału środków z funduszu sołeckiego na rok 2020.

Zebranie odbędzie się w dniu 29.08.2019r. o godz. 18.00 w remizie OSP w Miszewie.

Znamy już termin zebrania wiejskiego.

Zebranie wiejskie odbędzie się 06 lutego 2019 roku o godz. 18.00

w remizie OSP Miszewo (https://www.zukowo.pl/Spotkania_Wiejskie_i_Osiedlowe,10,5288)

Serdecznie zapraszamy mieszkańców sołectwa.

Opublikowano 06.01.2019

III WIGILIA DLA SENIORÓW W MISZEWIE.

W sobotnie popoludnie 22.12.2018 roku w sali OSP w Miszewie odbyło się w licznym gronie, wigilijne spotkanie dla seniorów z całego sołectwa. 
Zaproszonych gości powitała bardzo ciepło Sołtys sołectwa Miszewo - P. Bogumiła Wandtke.
Tradycyjnie odczytano fragment pism świętego, były życzenia od włodarzy Gminy,
tj Burmistrza Gminy Żukowo - P. Wojciecha Kankowski, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żukowie - P. Witka Szmidtke oraz Proboszcza tutejszej Parafii - ks. Daniela Knapiński.
Wszyscy obecni składając sobie życzenia podzielili się opłatkiem, nie obyło się również bez śpiewania kolęd.

Na zaproszonych gości czekał smaczny poczęstunek.
Uczestników opłatkowego spotkania czekały liczne atrakcje, m.in. występ dziecięcego teatru JANTARK, 
Jasełka oraz występ kaszubskich Gwiżdzy. 
Seniorzy zadowoleni z wigilijnego spotkania, wychodząc otrzymali upominki.

Wigilia dla seniorów zorganizowana została przez Panią Sołtys wraz z Radą Sołecką już po raz trzeci.
Liczymy, że przed nam kolejne tak miłe spotkania.

Opublikowano 06.01.2019

ZAPROSZENIE 

Sołtys i Rada Sołecka serdecznie zapraszają na Wigilię Seniora, która odbędzie się dn. 22.12.2018r. (sobota) o godz. 14:00 w Remizie OSP Miszewo.

Sołtys i Rada Sołecka

Opublikowano 13.12.2018r.

Już w najbliższą sobotę, tj. 17 listopada, zapraszamy na Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

W sobotę zapraszamy Państwa na XVI Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Żukowie mieszczącej się przy Szkole Podstawowej nr 2.
 

 

W programie m.in.:
- Produkt tradycyjny – Śledzie marynowane w oleju
- Moda – „Otulona kwiatami”
- Scenka kabaretowa „Kagiewuszki kandydują – program wybroczy na wesoło”
- Piosenka z inscenizacją „O moje mamie”.

Początek turnieju o godz. 10.

Opublikowano 14.11.2018r

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Żukowo

 

Gmina Żukowo zaprasza wszystkich mieszkańców na uroczyste obchody związane z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. 

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Żukowie

4 grudnia w Żukowie odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy. W programie: degustacja specjałów kaszubskiej kuchni, wykonanie ozdób świątecznych, stoiska handlowe, w których będzie można zaopatrzyć się w prezenty dla bliskich, a także pomóc innym. Podczas Jarmarku będzie można spróbować także tradycyjnych przysmaków świątecznych z Saint - Junien, Wendelstein i Świdnic.

Na scenie w repertuarze kolędowym wystąpi między innymi Paweł Nowak i Małgorzata Szmuda - Sycz, Chór Gospel "Ascoltate" oraz soliści z Gminy Żukowo. Na dzieci czekać będzie św. Mikołaj i wiele innych bezpłatnych atrakcji. O godzinie 17:00 nastąpi rozświetlenie choinki, a o 19:00 pokaz sztucznych ogni. Podczas Jarmarku prowadzona będzie także zbiórka środków czystości, które parafialne koło Caritas przekaże potrzebującym.

Opublikowano 28.11.2016 r.

100lecie_niepodleglosci.jpg

XIV Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich 

Burmistrz Gminy Żukowo zaprasza na XIV Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się 3 grudnia 2016 roku o godz. 10:00 w Hali Widowiskowo-Sportowej w Żukowie, ul. Armii Krajowej 2e

Zmagania Kół Gospodyń Wiejskich odbędą się w konkurencjach:

  • Kulinarna - „Ciasto z owocami”

  • Modowa - „Kreacja – inspiracja”

  • Wokalna - piosenka kabaretowa z inscenizacją pt. „Jak nie my, to kto?”

  • Taneczna - „Z bajki”

Na zakończenie Turnieju  występ artystyczny!

Opublikowano 28.11.2016 r.

Upamiętnienie wybitnego kapłana ks. F. Gruczy 

I Kongres Młodych Kaszubów rozpoczął się uroczystą mszą świętą odprawioną w sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie przez ks. dra Leszka Jażdżewskiego - duszpasterza Kaszubów archidiecezji gdańskiej.

Zarówno lekcja, psalm, ewangelia i modlitwy wiernych, odczytane zostały po kaszubsku. Także wszystkie pieśni kościelne organista Mateusz Białk wykonał w rodnej mowie. Ceremonię rozpoczął od pieśni "Swiónowskô Panienkò" autorstwa ks. prał. Franciszka Gruczy. Ta pieśń po raz pierwszy została publicznie wykonana dokładnie 50 lat temu podczas koronacji MB Sianowskiej na Królową Kaszub. Ona również wraz z Trepczykową "Kaszëbskô Królewô" stały się kamieniem węgielnym kaszubskiej pieśni liturgicznej. Obecnie mamy już około 150 pieśni, które mają imprimatur kościelne, a więc są dopuszczone do użytku kościelnego.

- To baro piãkno, że zaczinómë to wiôldżé zéńdzenié młodëch òd mszë w intencji ks. prałata Grëczë. Kò to òn pierszi zaczął òdprawiac msze pò kaszëbskù. Dzãka temù dzys mòżemë we wiele môlach chwalëc Bòga w swòji rodny mòwie - w homilii podkreślał celebrans, ks. Jażdżewski.

Tuż po mszy nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej tego wybitnego kapłana - syna parafii sianowskiej. Aktu tego dokonali: Jan Pryczkowski - prezes ZKP w Sianowie, Elzbieta Pryczkowska - prezes ZKP w Baninie czyli przedstawiciel organizatora uroczystości, Mariusz Szmidka i Eugeniusz Pryczkowski jako przedstawiciele "Tatczëznë" i inicjatorzy wykonania tablicy oraz w imieniu rodziny Bernard Grucza.

- Ksądz wùja baro kòchôł kaszëbiznã. Òn przez całé żëcé wiedno ò niã dbôł. Dbôł téż baro, żebë przekazac prôwdã ò Kaszëbach młodémù pòkòleniu, tu òbecnym drëchóm z "Tatczëznë" - wspominał Bernard Grucza dziękując za tę inicjatywę.

Tablicę poświęcił ks. kan. Eugeniusz Grzędzicki - kustosz sianowskiego sanktuarium, który nie krył zadowolenia, że wydarzyło się to jeszcze w ciągu obchodów złotego jubileuszu koronacji Sianowskiej Pani na Królową Kaszub. W pewnym sensie ten akt zamyka obchody. Jest to niezwykle udane zwieńczenie, gdyż upamiętnia postać, która położyła duże zasługi w dziele koronacji. Jednocześnie też jest realizacją potrzeby serc wielu osób, które już od pewnego czasu podnosiły potrzebę upamiętnienia tego wiernego sługi Królowej Kaszub.

(jd)

Opublikowano 28.11.2016 r.

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...

W dniu 07.11.2016 r. zmarł Alojzy Hasse wieloletni strażak i współzałożyciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Miszewie.

Modlitwa różańcowa w intencji zmarłego odmawiana jest w dniach 07.11.-09.11.2016 o godz. 18.00 w kaplicy Domu Pogrzebowego przy ul. Siostry Faustyny 4 w Żukowie.

Msza żałobna zostanie odprawiona w czwartek 10.11.2016 o godz. 12.00 w kościele pw. WNMP w Żukowie.

KH

Opublikowano 09.11.2016 r.

Ostrzeżenie meteorologiczne

W związku z ostrzeżeniami dotyczącymi intensywnych opadów deszczu oraz silnych wiatrów wydanymi przez IMGW, Burmistrz Gminy Żukowo apeluje i prosi o zadbanie o drożność studzienek kanalizacyjnych, rowów i odpływów na swoich posiadłościach celem zabezpieczenia się przed negatywnymi skutkami opadów i możliwością potencjalnego podtopienia. Warto też zabezpieczyć na swoich posiadłościach przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Zapowiadane opady deszczu nie będą tak intensywne jak w lipcu br. kiedy to podtopieniu i zniszczeniu uległy niektóre drogi i posiadłości, jednak mogą potrwać nawet do niedzieli (9 października br.). W północnej części województwa pomorskiego obowiązuje alert drugiego stopnia, a w częśći południowej - pierwszego stopnia. Wiatr może tam osiągać w porywach nawet 95 km/h. W całej strefie brzegowej obowiązuje alarm drugiego stopnia przed sztormem.

Ostrzżenie IMGW - PIB www.pogodynka.pl/ostrzezenia

Opublikowano 05.10.2016 r.

Urzędnicy kontrolują nieruchomości na terenie gminy Żukowo

Komunikat Burmistrza dotyczący kontroli na terenie gminy Żukowo

29 wrzesień 2016

Burmistrz Gminy Żukowo, informuje mieszkańców, że są przeprowadzane przez pracowników Referatu Środowiska i Rolnictwa tut. Urzędu kontrole porządkowe wszystkich zabudowanych nieruchomości położonych na terenie gminy Żukowo.

Urzędnicy kontrolują posesje pod kątem :

1) częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków,

2) spalania odpadów w piecach domowych,

3) właściwej segregacji odpadów w posesjach, które zgłosiły w deklaracji selektywną zbiórkę,

4) numeracji nieruchomości.

Wszystkich właścicieli nieruchomości prosi się o udostepnienie podczas kontroli posesji oraz zawartych umów z firmą wywożącą odpady ciekłe ( szambo) i dowodów uiszczenia opłat za te usługi. Podczas kontroli sprawdzane są pojemniki na odpady komunalne oraz kotłownie budynków mieszkalnych. Na każdym budynku powinien widnieć numer posesji.

Wobec właścicieli, którzy nie wywiążą się z wymaganych obowiązków będzie prowadzone odrębne postępowanie.

Opublikowano 05.10.2016 r.

Zumba fitness 

Serdecznie zapraszamy na zajęcia zumby, które odbywać się będą w czwartki o godz. 20:15  w sali OSP Miszewo. Ruszamy już 06.10.2016 r. 

K.H.

Opublikowano 28.09.2016 r.

Zmiana lokalizaji przystanku Miszewo-Pępowo

Od dnia 06.09.2016 r. (wtorek) zmieniła się lokalizacja przystanku „Miszewo, Pępowo” obowiązującego dla linii 810 w kierunku Gdańska Wrzeszcza. Autobusy zatrzymywać się będą przed skrzyżowaniem z drogą krajową w niedawno wybudowanej zatoce przystankowej – informuje Gryf PKS Gdańsk.

Opublikowano 19.09.2016 r.

Przyszłość kaszëbizny

Entuzjastyczna i pełna ambitnych planów młodzież związana z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie postanowiła reaktywować Klub Młodzieży Kaszubskiej "Cassubia", który funkcjonował w tej miejscowości w latach 2003-2007. Swą działalnością klub nawiązuje do historycznej korporacji założonej w Warszawie przez Karola Kreffta, powojennego starosty kartuskiego, założyciela oddziałów Zrzeszenia w Żukowie i Chmielnie, patrona górnego ronda w Żukowie.

Zgodnie z regulaminem główna działalność skupiona będzie na integracji młodzieży z terenu gminy Żukowo oraz innych gmin kaszubskich wokół kwestii związanych z wszechstronnym rozwojem tego terenu i społeczności go zamieszkującej. Na zebraniu blisko trzydziestu młodych podzieliło się swoimi planami.

- Wkrótce założymy grupę dyskusyjną, może też osobny portal. Tam będziemy dzielić się myślami i osiągnięciami - informował nowo wybrany prezes klubu Robert Groth z Miszewa, który od kilku lat jest już związany z mediami, najpierw z Telewizją Wybrzeże, a obecnie z Radiem Gdańsk, gdzie współtworzy magazyn kaszubski "Na bôtach i w bòrach".

Doświadczenie medialne mają też inni członkowie Zarządu: Szymon Jancen, Weronika Pryczkowska, Marta Okrój, Beata Bach, Antoni Pryczkowski, Patryk Kreft. Natomiast Szymon Biłanicz - uczeń trójmiejskiego liceum, stworzył już pierwszy film o Kaszubach, który - z wielką uwagą i aplauzem - został zaprezentowany podczas spotkania. Najwięcej dokonań banińska młodzież ma pewnie jednak  na niwie wokalnej. Od lat tworzy zespoły "Spiéwné kwiôtczi" i "Młodzëzna". Na zebraniu wykonano po raz pierwszy utwór o tytule "Piesniô Cassubii", którą przyjęto jako hymn klubu.

- Chcielibyśmy stworzyć także grupę kabaretową. Mamy trochę doświadczenia w tej materii. Występowaliśmy wielokrotnie jako kabaret "AMatizernoga". To działanie warto by zintensyfikować - mówi Weronika.

Najważniejszym jednak wezwaniem najbliższych miesięcy jest zorganizowanie I Kongresu Młodych Kaszubów, który ma odbyć się w listopadzie w Kartuzach. "Cassubia" ma wystąpić jako jeden z głównych organizatorów. Chce do współpracy zaprosić inne kluby młodzieżowe, zwłaszcza "Pomoranię" z Gdańska i " Zemia Rodnô" z Wejherowa. Kongres ma zgromadzić około stu młodych ludzi szczerze zaangażowanych w działalność kaszubską. W pismach wystosowanych do współpracowników członkowie Cassubii napisali między innymi: Ufamy gorąco, że Kongres będzie miał duże znaczenie w kształtowaniu przyszłych nauczycieli języka kaszubskiego, księży, artystów, dziennikarzy, działaczy kultury. Niewątpliwie podkreśli rolę młodych w całym regionie kaszubskim oraz wyznaczy priorytety w przyszłej działalności.

Jan Antonowicz

Opublikowano 19.09.2016 r.

Kaszuba z USA odkrywa losy wybitnego dziadka

Wydanie książki "Król Kaszubów - Karol Krefft" zaczyna przynosić nieoczekiwane efekty. Przypomnijmy, że K. Krefft, urodzony w Zaworach pod Chmielnem, a zamieszkały przez wiele lat w Otominie pod Żukowem, był przedwojennym założycielem warszawskiej Korporacji "Cassubia". Jako znakomity prawnik po Uniwersytecie Warszawskim został radcą wojewody pomorskiego. Po wojnie był starostą kartuskim. Założył oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Żukowie i Chmielnie. Inwigilowany przez komunistyczny reżim, zmarł w chorobie i osamotnieniu 28 października 1995 roku.

Z inicjatywy ZKP w Żukowie górne rondo żukowskie nosi imię K. Kreffta, co roku odbywają się konkursy wiedzy o nim. Postać ta jest coraz bardziej znana i doceniana. Jego biografia zawiera też sporo utworów literackich, które przedstawiają nam Kaszubskiego Króla, jako świetnego poetę, wielkiego znawcę języka kaszubskiego (znał ponadto siedem innych języków) i wielkiego miłośnika Kaszub.

Książka trafiła między innymi do jedynej córki Kreffta Janiny Gabrieli, która mieszka na Alasce. Za jej pośrednictwem otrzymał ją jej syn, wnuk Karola, Michael Bevan z okolic Seatle w stanie Washington. Wyjechał do USA w dzieciństwie. Jest ekspertem w dziedzinie lotnictwa. Pracuje w zakładach Boeinga. Po pozyskaniu książki bardzo zaintrygował się losami swego dziadka, którego miał okazje spotkać tylko raz w żuciu, w 1991 roku. Pamięta z tego spotkania, że dziadek perfekcyjnie posługiwał się językiem angielskim. Teraz przekonał się, że dziadek również pisał po angielsku. Ciekawe również jest uderzające podobieństwo wnuka i dziadka.

Michael jest bardzo zaintrygowany dokonaniami swego przodka. Poznaje powoli Kaszuby i kaszubskość. Niestety, losy tak pokierowały jego życiem, że niewiele wiedział dotychczas na ten temat. Również działanie utrudnia mu nieznajomość polskiego. Ale jest zdeterminowany. Chce gruntownie poznać swoje kaszubskie korzenie. W tym celu przybył na Kaszuby. Dzięki pomocy swego wujka, Wiesława Kaweckiego z Warszawy, krok po kroku poznaje miejsca, z którymi związanymi był jego dziadek, a dzięki ludziom, którzy go znali, poznaje też jego losy i dokonania.

Jan Dosz

Opublikowano 06.09.2016 r.

Najbardziej udany festyn dożynkowy

Ubiegłoroczne deszczowe doświadczenie oraz chłodne wakacje nieco studziły zapały organizatorów przed XI Kaszëbsczim Festinã w Baninie. Tymczasem wymarzona aura ostatniego weekendu zdecydowała o przepięknym, przebiegu imprezy.

Wszystko zaczęło się od dziękczynnej mszy dożynkowej w języku kaszubskim, do której oprawy włączyło się sołectwo w Miszewie na czele z Bogumiłą Wandtke. Ona również wraz z Wandą Bisewską wniosła wieniec na estradę tuż przez rozpoczęciem festynu, którego dokonali nowa prezes Zrzeszenia kaszubsko-Pomorskiego Elżbieta Pryczkowska wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Żukowie Witoldem Szmidtke i proboszczem ks. drem Danielem  Knapińskim.

- Jestem bardzo zadowolony z tak dobrej współpracy. W Baninie jest bardzo dużo nowych mieszkańców. Przy mądrej wspólnej działalności można zrobić wiele dobrego, co widać doskonale na tym placu - podkreślał proboszcz parafii.

Na dożynkowej scenie królowała kaszubszczyzna i to zarówno w wydaniu tradycyjnym, jak i współczesnym. Licznie zebranej widowni szczególnie podobały się piosenki w wykonaniu zespołu "Młodzëzna", także "Spiéwné kwiôtczi" oraz sióstr Rybakowskich z Chmielna, które zaprezentowały przeboje światowe, przede wszystkim utwory zespołu Abba. Nurt tradycyjny reprezentowały "Przodkowianie" oraz kapela "Bufet" z Kartuz. Wieczorem zagrała kapela Amigo. Ponadto grupa "Amatizernoga" zaprezentowała spektakl teatralny. Był to jednocześnie zwiastun powstającego młodzieżowego klubu kaszubskiego "Cassubia", który już wkrótce ma rozpocząć działalność na wzór przedwojennej "Cassubii" założonej w Warszawie przez wybitnego działacza kaszubskiego z Żukowa i pierwszego powojennego starostę kartuskiego Karola Kreffa.

Na placu festynowym było mnóstwo atrakcji, począwszy od ciast i chleba ze smalcem, a kończąc na karuzeli i zjeżdżalni. Były także stoiska z makijażem, malowaniem, jeszcze inne promowały zdrowy styl życia. Odbyły się także rozgrywki piłkarskiego. Zwyciężyła młodzież z Banina przez Pępowem i Miszewem.

Festyn kaszubski w Baninie zorganizowany był już po raz jedenasty. Zgodnie stwierdzano, że był najbardziej udany z wszystkich dotychczasowych.. Wykazał przede wszystkim pozytywny przykład wspólnego działania opartego o kulturowość kaszubskiego regionu. Na szczególne słowa uznania zasługują wszyscy członkowie Zarządu ZKP w Baninie, którzy poświęcając swój czas włożyli wiele trudu w sprawną organizację imprezy. Finansowo imprezę wsparł Urząd Gminy w Żukowie.

Jan Dosz

Opublikowano 01.09.2016 r.

Dożynki Parafialne 2016 

W ostatnią wakacyjną niedzielę przeżywaliśmy Parafialne Święto Dziękczynienia za tegoroczne plony. Ogromne podziękowania należą się Panu Franicszkowi Bisewskiemu za podjęcie inicjatywy zorganizowania tegorocznych dożynek oraz mieszkańcom Miszewa za przygotowany wieniec i chleb.

K.H.

Opublikowano 29.08.2016 r.

"Prace przy przygotowaniu wieńca dożynkowego" 

W niedzielę, 28.08.2016 r. odbyły się Parafialne Dożynki. W związku z tym prace nad wieńcem dożynkowym trwały pełną parą.

-Tworzenie wieńca to trudna sztuka, ale efekt końcowy daje ogromną satysfakcję - mówią jednogłośnie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Miszewie

K.H.

Opublikowano 29.08.2016 r.

"Moja pasja - malowanie tuszem" 

W piątek, 19.08.2016 r. o godz. 18.00  w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych odbył się wernisaż malarski Aliny Lech - Wierzińskiej pt. "Moja pasja - malowanie tuszem". Pani Alina jest mieszkanką Miszewa. Pracowała w tutejszej Szkole Podstawowej jako nauczycielka, a w latach 1983-1999 pełniła funkcję dyrektora tej placówki.

Od 8 listopada 2011 dwa razy w tygodniu uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez artystkę rzeźbiarkę Dorotę Białaczak w Gdyni-Witominie w Osiedlowym Klubie Kultury S.M. „Bałtyk”. Najbardziej lubi malować tuszem, akrylami i węglem.

Jako członkini Koła ma już za sobą sporo wystaw malarskich. Natomiast pierwsza indywidualna wystawa Pani Aliny miała miejsce w Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie w czerwcu 2015 roku. Druga zaś w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowej.

Wystawę prac Pani Aliny Lech-Wierzińskiej można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00  w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowej (ul. 3 Maja 27/31) do 15 września 2016 roku.

K.H.

Fot. Mateusz Bisewski 

Opublikowano 23.08.2016 r.

Czwarta edycja "Pływania na byle czym" 

Kolejna czwarta już edycja „pływania na byle czym”  wykazała, że jest wielką lokalną imprezą, która przyciąga zainteresowanych z wszystkich stron Kaszub. Niedzielna impreza może poszczycić się znakomitą frekwencją.

Na jeziorze Tuchomskim spotkało się sześć załóg, które walczyły o nagrody. Oceniano przede wszystkim oryginalne pomysły, wkład pracy, zaprezentowane stroje oraz sztukę pływania na przygotowanych „statkach”. Zwycięzcą została załoga Eco Piraci z Banina. Na II miejscu znalazła się drużyna „500+” z Tuchomia. III miejsce przyznano łajbie „Kòłem na wrëje", autorstwa Kazimierza Cieszyńskiego z Miszewa. Kolejne miejsca zajęły drużyny:  "Pokój dziecięcy" z Tuchomia, "Łódź kibica" z Miszewa i "Biały patrol" z Grzybna.

Po wodnych harcach nadszedł czas na rodzinne konkursy. Następnie odbył się tradycyjny mecz KGW o puchar Burmistrza Gminy Żukowo. W tym roku panie z KGW Tuchom pokonały swoje koleżanki z KGW Miszewo. Dla zwyciężczyń jedyną bramkę zdobyła Agnieszka Dobek - Hallman. Najlepszym bramkarzem została Wanda Bisewska z KGW Miszewo.

Całą imprezę prowadził Jacek Miąskowski.Organizatorami imprezy były rady sołeckie Miszewa i Tuchomia, KGW obu wsi, firma Dynamic Event i Dworek Oleńka w Tuchomiu. O bezpieczeństwo zadbali druhowie z OSP Miszewo i OSP Żukowo.

K.H.

Opublikowano 16.08.2016 r.

Zmiana w ZKP o/Banino 

Błyskawicznie upłynęło sześć lat dwóch kadencji prezesury Witolda Szmidtke w Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Zebranie sprawozdawczo-wyborcze odbyło się 6 sierpnia.

Minioną kadencję cechowała kontynuacja działań z poprzedniej kadencji, a właściwie z wszystkich lat działalności ZKP Banino, począwszy od roku 2002. Konsekwentnie organizowano sprawdzone wydarzenia, podejmowano także nowe inicjatywy, odpowiadając na społeczne zapotrzebowanie. Do najnowszych należały koedycja książek "Serce miec", "Król Kaszubów - Karol Krefft" i ostatnia "Swiónowskô nasza Matinka". Ostatnie znaczące przedsięwzięcia to zorganizowanie wyjazdu kaszubskiej grupy do Kanady, konferencji naukowej o sanktuarium Królowej Kaszub w 50-tą rocznicę Jej koronacji czy Konkursu dziecięcych zespołów folklorystycznych "Òd se cos dac" w nowej szkole w Baninie. O tych, a także o wszystkich pozostałych inicjatywach napisano w specjalnym liście do członków oddziału.

- To jest sprawdzona praktyka. Wydarzeń w całej kadencji było około 100. Są to wszystko znaczące imprezy, począwszy od Festiwalu Filmów Kaszubskich, a skończywszy na promocjach książek, czy spotkaniach z pisarzami. Nie sposób ich tu wyliczać. Każdy może je dokładnie przeanalizować dzięki pismom, które regularnie wysyłamy do członków - sprawozdawał Witold Szmidtke. Walne zebranie doceniło też działania udzielając jednomyślnie absolutorium całemu Zarządowi.

- Baro serdeczno chcemë pòdzãkòwac za tã wiôlgą robòtã i żëczëc dalszich bëlnëch sukcesów na kaszëbsczi niwie - dziękowała w imieniu wszystkich członków oddziału Bogumiła Ropel, składając wraz z Patrycją Kwidzińską i Agnieszką Kąkol wiązankę kwiatów na ręce ustępującego prezesa.

O aktywności świadczy też fakt, że stale zwiększa się liczba członków. Na zebraniu Zenon Hewelt z Głównej Komisji Rewizyjnej i W. Szmidtke wręczyli pięć nowych legitymacji: gimnazjalistom Kamilowi Szmidtke i Julianowi Pryczkowskiemu, radnemu Andrzejowi Karczewskiemu, sołtysowi Pępowa Rafałowi Banitowi i Marii Goldmann-Stenzel.

- Na te wszystkie działania składa się praca wielu członków oddziału. Zauważają to także inne, nadrzędne, instytucje. Dla przykładu redakcja miesięcznika "Pomerania" nagrodziła  wyróżnieniem "Skra Ormuzdowa" Elżbietę Pryczkowską, współautorkę podręcznika do nauki kaszubskiego w gimnazjum. Z kolei aż dwóch naszych Członków otrzymało Nagrody Starosty Kaszubskiego „Perły Kaszub". Są to Dariusz Labudda za stworzenie restauracji „Mùlk” i jej kaszubski charakter oraz za całokształt twórczości kompozytor i poeta Jerzy Stachurski - dodawał Witold Szmidtke.

Na nowego prezesa zgłoszono jedyną kandydaturę Elżbiety Pryczkowskiej, którą jednomyślnie wybrano na to stanowisko.

- To jest wielki zaszczyt, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i wyzwanie . Nasz oddział jest jednym z największych w całej organizacji. Liczy 230 członków. Pragnę wszystkm podziękować, który doprowadzili go do takiego rozmachu. Na sukces oddziału składa się praca wszystkich członków, zarówno tych, którzy pomogą ustawić krzesła na spotkanie lub upieką ciasto na festyn, jak i tych, którzy finansowo włączają się, na przykład w wydanie płyt naszych zespołów czy książek. Naszej organizacji będę chciała przewodzić w duchu kontynuacji - podkreślała nowa prezes.

Zebranie wybrało też nowy zarząd. Ze względu na wielkość partu zdecydowano, by jego skład był maksymalnie duży, na jaki pozwala statut organizacji. Do zarządu weszli: Aneta Bielewicz, Marek Biłanicz, Ludwik Breza, Albin Bychowski, Mirosława Groth, Jerzy Komkowski, Dariusz Labudda, Lucyna Reiter-Szczygieł, Bogumiła Ropel, Eugeniusz Pryczkowski i Witold Szmidtke. Z kolei do Komisji Rewizyjnej weszli Szymon Jancen, Marek Serkowski i Ryszard Ustowski. Zebranie wybrało też 11 delegatów na Walny Zjazd Delegatów ZKP, które odbędzie się w grudniu br.

Jan Dosz

Opublikowano 10.08.2016 r.

Zakończenie VI festiwalu filmowego

W minioną sobotę zakończył się VI Festiwal Kaszubskich Filmów. Pokazy odbywały się tradycyjnie w restauracji "Mùlk" w Miszewku, na nowej sali remizy w Żukowie oraz na sali w Baninie Wśród gości byli m.in. prof. Duszan Pazdzierski, dr Wiesław Kwapisz, Marian Hirsz, red. Mariusz Szmidka, scenarzysta Mirosław Piepka, rodzina Czapiewskcih i prof. Andrzej Groth, który mówił o pracy doktorskiej o sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie.

"Swiónowskô nasza Matinkò" to tytuł filmu, który wyświetlono na koniec festiwalu. Półgodzinny reportaż przedstawia dwa zasadnicze aspekty kultu Sianowskiej Pani. Pierwszy to wątek historyczny zawierający oryginalne zdjęcia filmowe z koronacji sprzed pół wieku. Drugi aspekt to kult Królowej Kaszub za oceanem w Kanadzie. Ukazano go na podstawie materiału zrealizowanego podczas pobytu tam grupy Kaszubów w maju br., kiedy to uroczyście wniesiono replikę sianowskiej figury do centralnego kościoła Kanadyjskich Kaszubów. W festiwalu uczestniczyły także dziewczęta z Miszewa - Patrycja Kwidzińska i Agnieszka Kąkol, które wzięły udział w wyjeździe do Kanady.

- VI Festiwal Filmów Kaszubskich uważam za zamknięty - tymi słowami przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie, Witold Szmidtke, zakończył tegoroczne prezentacje filmowe.

Opublikowano 10.08.2016 r.

IV seans festiwalu filmowego

Na kolejnym, czwartym już spotkaniu festiwalu filmowego widzowie obejrzeli aż trzy obrazy. Pierwszy to "Dar Adampola" o diasporze polskiej w Turcji, potomkach polskich oficerów z carskiej armii, którzy tam znaleźli bezpieczne miejsce. Wiedza o wsi Adampol została rozpowszechniona przede wszystkim, gdy Daniel Czapiewski sprowadził na Kaszuby dom polskiego powstańca. Dokument ten powstał w 2010 roku. Stanowił udane wprowadzenie do kolejnego filmu o tytule "Zapomniana historia - 66 pułk Kaszubski" o elitarnych żołnierzach Kaszubach, porównywanych do dzisiejszej jednostki "Grom". Pułk ten wsławił się w wojnie bolszewickiej rozbijając w pył sowiecki pułk imienia Lenina. Między innymi dlatego później był tak znienawidzony przez sowietów, a także przez ich polskich sługusów.

- W pułku walczyli przede wszystkimi Kaszubi świetnie wyszkoleni jeszcze w armii pruskiej. Między innymi jednym z wybitnych oficerów był Jan Hirsz, poległy w obronie ojczyzny na obecnej Białorusi. Pośmiertnie otrzymał krzyż Virtuti Militari - wyjaśniał Marian Hirsz, badacz dziejów kaszubskiego pułku z Mostów, który był specjalnym gościem filmowego czwartku. Wkrótce ma ukazać się jego książka o pułku. Zasługi Mariana Hirsza w odkrywaniu tej wiedzy są ogromne i godne najwyższego szacunku i dowartościowania. Z kolei Krzysztof Hirsz z Żukowa pytał, czy jest szansa na bardziej godne upamiętnienie pułku.

- To wszystko zależy od decyzji Rady Miejskiej. Wiadomo już oficjalnie, że wpłynął wniosek o nadanie imienia 66 Pułku Kaszubskiego jednemu z rond żukowskich - odpowiadał burmistrz Gminy Wojciech Kankowski.

Kolejny film dokumentalny z 1995 roku ukazuje postać wybitnego Kaszuby, jego dorobek i szczytne idee. Wiele z nich dopiero w obecnych czasach są realizowane. W tym roku powstała też książka o tej postaci zatytułowana "Król Kaszubów - Karol Krefft". Oprócz biografii zawiera także odnalezione dzieła poetyckie pustelnika znad Raduni, pochowanego na cmentarzu w Żukowie, jednej z najwybitniejszych postaci żukowskiej gminy i całych Kaszub w dziejach. Jeden z bohaterów filmu, nieżyjący już Antoni Grzędzicki, pięknie wspomniał przyjaciela Karola Kreffta, Aleksandra Labuddę.

Opublikowano 02.08.2016 r.

Pływanie na byle czym

Serecznie zapraszamy na kolejne Pływanie na byle czym -Jezioro Tuchomek 15.08.2016 o godz. 14.00 . 

Opublikowano 25.07.2016 r.

Barszcz Sosnowskiego  

Poniżej komunikat Burmistrza Gminy Żukowo dot. Barszczu Sosnowskiego

Opublikowano 25.07.2016 r.

XIII pielgrzymka z Banina do Sianowa 

Pielgrzymi z banińskiej parafii już trzynasty raz wyruszyli do Sianowa na odpust Matki Boskiej Szkaplerznej. Głównym organizatorem jest parafia pod przewodnictwem ks. dra Daniela Knapińskiego przy współpracy Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Pielgrzymom towarzyszył ks. Piotr Zaczek.  

Na czele grupy tradycyjnie niesiony był krzyż - replika krzyża, który z zawieruchy wojennej przyniósł ks. Józef Bigus - budowniczy banińskiego kościoła.  Zadania tego podjął się Walerian Kukowski. Na postoju z Miszewie czekała go niespodzianka - z rąk prezesa ZKP i pielgrzyma Witolda Szmidtke otrzymał on legitymację członkowską ZKP. Wraz z nim legitymację wręczono także Weronice Kwidzińskiej-Hopa z Miszewa.

Pielgrzymi marsz wypełniony był piosenkami religijnymi przy akompaniamencie gitary. Były też refleksje teologiczne oraz historyczne na temat sanktuarium sianowskiego, które roztaczali głównie Łukasz Klecha i Eugeniusz Pryczkowski.

Ponadto nasi pielgrzymi wzięli aktywny udział w oprawie mszy świętej o godz. 19.00 w sanktuarium sianowskim. Przygotowano czytanie w języku kaszubskim, modlitwę wiernych, oraz odśpiewano psalm responsoryjny.

Opublikowano 19.07.2016 r.

II senas VI Kaszubskiego Festiwalu Filmów

Ogromnym zainteresowaniem, mimo deszczowej pogody, cieszył się drugi seans VI Kaszubskiego Festiwalu Filmów, który odbył się w miniony czwartek w restauracji „Mùlk" w Miszewku. Na początku zaprezentowano film o prof. Gerardzie Labudzie, wybitnym uczonym Kaszubie, urodzonym w Nowej Hucie koło Mirachowa oraz drugi zatytułowany "Kaszubi - polscy Chazarowie". Pani Danuta Kobiela, prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Sianowie tuż po projekcji filmu zapraszała wszystkich na uroczystość osłonięcia obelisku w Nowej Hucie, w miejscu urodzenia profesora, która obędzie się jesienią tego roku. Zwrócono także uwagę, że zgłoszono już propozycję nadania imienia G. Labudy rondu w Baninie, powstaje też pomnik Profesora w Luzinie, wsi, w której się wychował i spoczął na wieki. Autorem pomnika jest Tomasz Sobisz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, również Kaszuba z lęborskimi korzeniami.

Kolejny film odzwierciedlił spojrzenie Serbów na Kaszuby. Należy zwrócić uwagę na fakt, że film powstał w tym roku i wyemitowany był przed kilkoma miesiącami w jednym z najbardziej popularnych cyklicznych programów publicznej telewizji serbskiej. Dodatkową ciekawostką był oryginalny język, w którym film oglądano. Dostrzeżono mnóstwo językowych cech wspólnych z kaszubszczyzną. Jednak trudno byłoby o pełną percepcję bez obecności głównego gościa wieczoru, prof. Uniwersytetu Gdańskiego Duszana Paździerskiego, rodowitego Serba, który mieszka na Kaszubach i w pracy naukowej poświęca się tej ziemi. To on zachęcił redaktorów serbskich, by zrealizowali ten film.

Spotkanie ubogacone było kaszubską muzyką pod kierunkiem Jerzego Zblewskiego z Ostrzyc i kuchnią regionalną w wykonaniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Pępowa.

Opublikowano 18.07.2016 r.

Książka o Królowej Kaszub

Ukazała się obszerna - zawierająca niemal pół tysiąca stron - praca doktorska zatytułowana "Swiónowskô nasza Matinkò. Dzieje parafii i sanktuarium oraz cuda Królowej Kaszub". Jej autorem jest Eugeniusz Pryczkowski. Dzieło przedstawia prawie siedemsetletnią pisaną historię tego miejsca. Sporo uwagi skupia na przebiegu koronacji i współczesnym ruchu pątniczym. Jak zauważył jeden z recenzentów pracy obronionej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. Andrzej Groth: Rozprawa została oparta na solidnej kwerendzie w krajowych archiwach i bibliotekach i ponad 150 relacjach ustnych. Poruszone zostały w pracy ważne problemy związane z utworzeniem i funkcjonowaniem parafii i sanktuarium, jego roli w rozwoju regionalizmu kaszubskiego i tożsamości Kaszubów.

Praca składa się z sześciu rozdziałów, aneksu zawierającego między innymi około 30 świadectw cudownych uzdrowień, wstępu i zakończenia. Bibliografia ujmuje ponad 400 pozycji. Zebrano informacje od ponad 150 informatorów. Do książki piękne Słowo napisał ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, którego pierwsze zdania brzmią następująco: Trzymają Państwo w ręku książkę, która opisuje dzieje parafii w Sianowie jako centrum kultu maryjnego na Kaszubach. To przede wszystkim praca naukowa z dobrze udokumentowanym odniesieniem do źródeł i dzięki temu będąca nieocenioną skarbnicą wiedzy na temat parafii i sanktuarium w Sianowie. Ukazuje ona również niezwykły wpływ tego miejsca na pobożność ludzi wierzących, a przez nią na różne dziedziny życia społecznego, kulturalnego i duchowego mieszkańców Kaszub.

Naukowość publikacji nie przesłanie jednak niezwykłego ducha, którym jest ona przepełniona. Z pewnością fakt, że Autorem jest syn sianowskiej ziemi, sprawia, że za danymi statystycznymi i faktami, widzimy konkretnych ludzi modlących się do Pani Sianowskiej oraz u Niej szukających pociechy [...].

 

 

Opublikowano 17.07.2016 r.

VI Kaszubski Festiwal Filmowy otwarty 

- VI Festiwal Filmów Kaszubskich uważam za otwarty - tą tradycyjną formułą wiceburmistrz Gminy Żukowo Tomasz Szymkowiak otworzył kolejną już odsłonę festiwalu. Znakomicie dopisała frekwencja, a i nowa sala w otwartej przed kilkoma dniami remizie OSP w Żukowie zrobiła dobre wrażenie i świetnie się sprawdziła w nowej funkcji. Przede wszystkim jest o wiele większa, zaopatrzona w odpowiednią aparaturę. Towarzysząca otwarciu festiwalu przepiękna wystawa plonu wojewódzkiego konkursu hafciarskiego w Lini, nadała projekcjom szczególnej krasy.

Na inauguracji pokazano dwa filmy. Pierwszy, o tytule "Nad Bałtykiem zielonym" był z roku 1960. Opowiada o działalności kaszubskich rybaków morskich, a zwłaszcza o ich związkach zwanych maszoperiami. W filmie przepięknie brzmi język kaszubski w nordowej odmianie. Było to zaskakujące dla wszystkich widzów. Wiadomo bowiem, że w tamtych czasach filmowcy raczej unikali naszego języka.

- Wspaniały jest ten film - wzdychała nauczycielka języka kaszubskiego Justyna Rosinke z Karczemek. - Jest to świetny materiał do edukacji w szkołach - dodawała.

Film ten z radością obejrzeli także liczni goście z ościennych (poza współorganizatorami Baninem i Żukowem) oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz spora grupa z Lini na czele z wójt Bogusławą Engelbrecht.

- Ten festiwal jest świetną inicjatywą. Jesteśmy dumni, że możemy tu być. Przyjechaliśmy pełnym autokarem. Pewnie też dzięki festiwalowi powstaje coraz więcej filmów - uważa włodarz z Lini.

Takim przykładem na pewno jest po raz pierwszy prezentowany dokument Wiesława Kwapisza "Linia - kaszubska perła", który w szczególności zachęcił mieszkańców tej gminy do przybycia. W filmie zaprezentowano aktualne działania władz w zakresie gospodarczym, zwłaszcza w rozwoju turystyki. Przedstawiono też działania kulturowe. Idea ambitna, pomysł godny dobrej realizacji, aczkolwiek - jak zgodnie oceniono - trzeba jeszcze włożyć pewien wysiłek, żeby film ten dobrze spełniał swą promocyjną rolę.

Wśród obecnych byli także wiceburmistrz Żukowa Sylwia Laskowska-Bobula, Witold Szmidtke - przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni i prezesi oddziałów ZKP, m.in. z Kolbud, Przywidza i innych. Festiwalowy dzień wzbogacił też występ kaszubskiej kapeli ze Stążek pod Sianowem. Przemiła i gorąca atmosfera zachęciła nawet licznie zebranych do wspólnego śpiewu. O słodki poczęstunek zadbali organizatorzy członkowie ZKP w Żukowie na czele z Lidwiną Kreft.

Kolejne trzy spotkania odbędą się w restauracji "Mùlk" w Miszewku. 14 lipca poświęcony będzie wybitnemu uczonego urodzonego w powiecie kartuskim, prof. Gerardowi Labudzie w setną rocznicę jego urodzenia. Drugi film zrealizowany jest przez telewizję w Serbii. Nosi tytuł  "Kaszubi - polscy Chazarowie". Gościem będzie Serb mieszkający na Kaszubach, prof. Duszan Pazdzerski. W kolejny czwartek gościć będzie w "Mùlkù" redaktor Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń z filmem "Na psa urok". 

 

J.A.

 

 

Opublikowano 17.07.2016 r.

Wakacyjne porządki 

W wakacyjne, sobotnie popołudnie Nasze Gospodynie wraz ze swymi pociechami zatroszczyły się o naszą Małą Ojczyznę. Pięknie wypielony został obszar przy wjeździe do centrum Miszewa.  W głowie krąży cytat Bolesława Prusa – „Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.” Serdecznie dziękujemy Naszym Paniom za szerzenie idei patriotyzmu.   

 

 

Opublikowano 09.07.2016 r.

.

Wakacyjne zumbowanie

Serdecznie zapraszamy na zajęcia zumby, które odbywają się w każdy wtorek o godz. 19.30 w OSP Miszewo 

 

 

Opublikowano 06.07.2016 r.

.

Piękna Wieś Pomorska 2016 

22 czerwca br. odbyło się podsumowanie gminnego konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2016” w kategoriach zagroda wiejska i wieś. Zdobywcy pierwszych miejsc przechodzą do szczebla powiatowego. Zagrody i wsie ocenione zostały na podstawie przeprowadzanej wcześniej weryfikacji przez komisję w składzie: Brygida Treder – przewodnicząca komisji; Janina Ulenberg – członek komisji;  Agnieszka Karczewska – członek komisji. Komisja dokonała podsumowania konkursu zgodnie z obowiązującym regulaminem i uznała za najlepsze następujące zagrody: I miejsce: Ewa i Stanisław Keslinka – Tuchom II miejsce: Brygida i Antomii Hazuka – Banino Mariola i Andrzej Lis – Żukowo Mariola Drewing – Glincz III miejsce: Elżbieta Sakowiec – Łapino Maria i Stanisław Pośpieszni – Chwaszczyno Emilia i Marek Miłosz – Pępowo Stefan Pyszka – Skrzeszewo W kategorii wieś, I miejsce otrzymał Sulmin. Nagrodę odbierała sołtys wsi, p. Lidia Cendrowska. Nagroda za drugie miejsce powędrowała do wsi Widlino, a odebrał ją sołtys, p. Zygmunt Treder. Wyróżnienia zostały przyznane następującym zagrodom wiejskim rolniczym: 1. Maria Elger – Skrzeszewo 2. Edyta i Wojciech Richert – Sulmin 3. Gabriela Fryauf – Łapino 4. Genowefa Zasada – Glincz 5. Alojzy Labuda – Banino, 6. Marzena Skierka – Łapino 7. Halina Skierka – Łapino 8. Dorota i Ryszard Szreder - Żukowo 9. Damian i Magdalena Treder – Widlino 10. Krystyna Płotka – Glincz 11. Paweł Bruhn – Sulmin 12. Leszek Groth – Miszewo 13. Sabina Płoska – Miszewo 14. Wioletta Drewing – Glincz 15. Irena Styba – Otomino 16. Władysława i Jan Samp – Chwaszczyno 17. Helena Kasianiuk – Glincz.

 

Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie: 

http://www.zukowo.pl/Podsumowanie_konkursu_Piekna_Wies_Pomorska_2016,11,16

Opublikowano 28.06.2016 r.

Padło sześć medalowych koni 

W piątek rano na terenie stadniny koni w Niestępowie znaleziono sześć padłych koni. Były złotymi medalistami wielu imprez, wartymi ponad 100 tys. zł. każde. Właściciele podejrzewają otrucie. W stajni było łącznie 28 koni. Prawdopodobnie w trakcie zabijania wierzchowców sprawca lub sprawcy zostali spłoszeni

Głębokie załamanie po nagłej utracie ulubionych wierzchowców przeżywają ich kilkunastoletnie współwaścicielki.Jedną z nich jest Julia Bisewska, która w ubiegły weekend zdobyła I miejsce w WKKW na klaczy Werdżi.

 

Opublikowano 26.06.2016 r.

Julia Bisewska mistrzynią w WKKW

W dniach 18-19.06.2016 r. odbyły się w Kwiekach k. Chojnic Mistrzostwa Regionu I w WKKW, obejmujący trzy województwa: pomorskie, zachodnio - pomorskie i warmińsko - mazurskie. Podczas zawodów odbyły się także eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Nasza mieszkanka Julia Bisewska spisała się znakomicie. Zajęła I miejsce na klaczy Werdżi. Czworobok przejechała w pięknym stylu, co dało jej wynik 68,86 procent. II miejsce zdobyła jej koleżanka Alicja Rotter na koniu Chiron. Obie zawodniczki pojadą w połowie lipca br. do Strzegomia na finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Warto przypomnieć, że Julia Bisewska w ubiegłym sezonie zajęła II miejsce w Pucharze Polski w WKKW, III miejsce w klasie "P" w Sopocie oraz III miejsce w Mistrzostwach Pomorza w Kwiekach. W tym roku ma już na swoim koncie VIII miejsce w WKKW w Sopocie. 

 

Opublikowano 26.06.2016 r.

"Mùlczi" z Miszewa na tegorocznej wanodze

Święta Góra Polanowska (powiat koszaliński) - piękne sanktuarium, od kilkunastu lat w trudzie wznoszone przez wspaniałego franciszkanina o. Janusza Jędryszka, było miejscem docelowym tegorocznej wanogi organizowanej przez ZKP w Baninie. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w II kaszubskim odpuście, który ma na celu przypominanie istnienia kultury kaszubskiej na tych terenach. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego marszu na świętą górę (ok. 3 km). Przed nabożeństwem ks. Leszek Knut, proboszcz parafii Gowidlino, przekazał Świętej Górze relikwie św. Faustyna - patrona Kaszubów.

- Wśród postaci ważnych dla narodu kaszubskiego należy zwrócić uwagę na św. Faustyna z Perugii. Ten, właściwie nieznany nam święty, w średniowieczu czczony był przez Kaszubów, jako patron diecezji kamieńskiej, obejmującej obszar Księstwa Pomorskiego - usłyszano w referacie odczytanym przez ks. Krzysztof Tusk ze Słupska  przed mszą.

Ze św. Faustynem związana jest także pradawna sentencja rozpoczynająca się od słów "O felix Cassubia, salutis indubia propter Faustini caput, huc translatum beatum" [O szczęśliwe Kaszuby, (z powodu) ratunku niewątpliwego, poprzez głowę Faustyna tutaj sprowadzenie błogosławione]. Pierwsze słowa tego zdania stanowią niejako hasło odpustu. Widniały one na wielkim transparencie, ponadto często przywoływano je wypowiedziach i homilii, którą w jezyku kaszubskim wygłosił ks. dr Leszek Jażdżewski.

Po kaszubsku była cała liturgia słowa. Lekcje odczytali Maria Dradrach z ZKP Chmielno i Eugeniusz Pryczkowski z ZKP Banino, zaś dzieci z zespołu "Mùlczi" z Miszewa, wsparte przez działaczy Bernarda Hinza i Jerzego Koszałkę odczytały modlitwy wiernych. po uroczystościach kościelnych "Mùlczi" wystąpiły przed licznie zgromadzoną publicznością.

W drodze powrotnej uczestnicy wanogi zwiedzili także zamek w Bytowie. Cała wyprawa - zwłaszcza wyjazd młodzieży  - możliwy był dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

 

Opublikowano 26.06.2016 r.

Festiwal Filmów Kaszubskich 

Serdecznie zapraszamy na VI już Kaszubski Festiwal Filmowy.  

Opublikowano 22.06.2016 r.

„Czyste powietrze Pomorza – edycja 2017 r." 

Gmina Żukowo planuje wziąć udział w konkursie pt: „Czyste powietrze Pomorza – edycja 2017 r.”.

W związku z czym mieszkańcy mogą składać kompletne wnioski o przyznanie dotacji na modernizację źródeł energii cieplnej w obiektach budowlanych na terenie Gminy Żukowo w terminie do dnia 30 grudnia 2016 roku.

 

Opublikowano 22.06.2016 r.

IX Wojewódzki Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie

Ponad trzydziestu uczniów szkół podstawowych, wzięło udział w IX Wojewódzkim Konkursie Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie, który odbył się 09.06.2016 r. w sali OSP Miszewo. Każdy solista lub duet musiał wykonać jeden z utworów Jana Trepczyka (patron szkoły podstawowej w Miszewie, która wspólnie z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie jest organizatorem imprezy) oraz drugi - dowolnych autorów. Tegoroczne prezentacje wysłuchało jury w składzie: przewodnicząca Tatiana Slowi - dziennikarka i wokalistka, Rafał Rompca oraz Eugeniusz Pryczkowski - dziennikarz i literat.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy i upominki.

 

Wyniki:

Kategoria klas "0"- I,
I miejsce - Zofia Jelińska z SP im. J. Trepczyka w Miszewie,
II miejsce - duet: Natasza Warmowska i Nikola Krawczyk z ZPGiSP w Baninie,
III miejsce - ex aequo: Maja Klawikowska z SP w Sierakowicach, Lilianna Komarnicka i Julia Zielińska z SP im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie, Maja Kwidzińska i Zuzanna Słowińska z Przedszkola Niepublicznego "Krasnoludek" w Żukowie.

 

Kategoria II - III kl.:

I miejsce - Daniel Radecki -Mikulicz z SP im. J. Trepczyka w Miszewie,

II miejsce - Kaja Buszman z SP im. Franciszka Tredera w Borzestowie,
III miejsce - Julia Grot z SP w Tuchomiu.

Wyróżnienie - Oliwia Kobiela z Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.

 

Kategoria kl. IV - VI:
I miejsce - Dominika i Mikołaj Gawin z Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie,
II miejsce - Klaudia Wenta i Michalina Drywa z SP w Jelonku,
III miejsce - ex aequo: Natalia Dembkowska ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomotrskiego w Baninie i Aleksandra Biłanicz z ZPGiSP w Baninie.

Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Okuniewska z SP w Borzestowie, Rozalia Skorowska  i Lilianna Płotka z Brodnicy Górnej, Natalia Mierska z SP w Skrzeszewie, Jakub Czoska z SP w Miszewie.

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pod kątem poprawności językowej odebrała Aleksandra Biłanicz z Banina.

Za najlepiej wykonany utwór Jana Trepczyka Nagrodę Specjalną otrzymała Oliwia Kobiela - GOK w Sulęczynie.

Opublikowano 22.06.2016 r.

"Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi" 

Uczniowie klasy piątej SP w Miszewie wybrali się w piątek – 03.06.2016 r.  do domu samotnej mieszkanki Miszewa i pomogli wysprzątać dom i podwórko. Po kilku godzinach ciężkiej pracy dom lśnił czystością, a podwórko prezentowało się znakomicie. Cytując słowa Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi”  składamy serdecznie podziękowania naszym uczniom, a także pani Bogusi Wandtke, która wspierała całą akcję.

 

Opublikowano 22.06.2016 r.

Zawody pożarnicze 2016

29.05.2016 r ponad 250 strażaków z 32 drużyn. brało udział w gminnych zawodach pożarniczych, które odbywały się na boisku w Leźnie. Każda drużyna zmagała się ze sztafetą pożarniczą, ćwiczeniami bojowymi oraz musztrą. Najbardziej oczekiwaną konkurencją były ćwiczenia alarmowo-bojowe. Po zakończeniu zmagań nastąpiło uroczyste wręczenie pucharów, dyplomów i nagród.

 

 

Po podsumowaniu punktacji wyniki przedstawiają się następująco.

Członkowie czynni:
I miejsce - OSP Sulmin
II miejsce - OSP Niestępowo 
III miejsce - OSP Banino 

Ćwiczenie alarmowo - bojowe:
I miejsce - OSP Skrzeszewo
II miejsce - OSP Sulmin

MDP męska 15-18 lat
I miejsce - Skrzeszewo
II miejsce - Żukowo
III miejsce - Banino 

Ćwiczenie alarmowo-bojowe:
I miejsce - Skrzeszewo 
II miejsce - Żukowo 

MDP Męska 12-15 lat
I miejsce - Skrzeszewo
II miejsce - Sulmin
III miejsce - Żukowo 

MDP żeńska 15-18 lat
I miejsce - Skrzeszewo
II miejsce - Żukowo

III miejsce - Banino 

MDP żeńska 12-15 lat
I miejsce - Niestępowo
II miejsce - Sulmin
III miejsce - Leźno 

MDP żeńska powyżej 18 lat:
I miejsce - Skrzeszewo
II miejsce - Leźno
III miejsce - Banino 

Klasyfikacja indywidualna - sztafeta pożarnicza
I miejsce - Mateusz Węsierski OSP Sulmin
II miejsce - Przemysław Kołodziński OSP Skrzeszewo
III miejsce - Paweł Witos OSP Banino

Opublikowano 03.06.2016 r.

.

Zumba fitness 

Serdecznie zapraszamy na zajęcia zumby, które odbywają się we wtorki o godz. 16:45 dla dzieci i 20:15 dla dorosłych w sali OSP Miszewo 

Opublikowano 24.05.2016 r.

X Festyn rodzinny

 

Uczniowie SP im. Jana Trepczyka w Miszewie pięknie zaprezentowali swoje talenty i umiejętności w czasie X już festynu rodzinnego, który odbył się 22.05.2016 r. na szkolnym boisku. Licznie zgromadzona publiczność podziwiała i gromkimi brawami nagradzała występy grup tanecznych i pokaz karate.

 

Mnóstwo atrakcji czekało na uczestników przy barwnych festynowych stoiskach przygotowanych przez uczniów, nauczycieli i oczywiście niezawodnych rodziców. Oblegana przez najmłodszych była wielka dmuchana zjeżdżalnia. Na festynie nie mogło zabraknąć także konkurencji sportowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się mecze piłki nożnej oraz ćwiczenia przygotowane przez druhów OSP Miszewo. 

 

Wsparciem dla podniebienia były domowe wypieki, gofry, popcorn, wata cukrowa oraz dania z grilla. Dzieci częstowano lodami, cukierkami  i rozdawano im balony.

 

 

Całą imprezę prowadził niezawodny Dynamic Event

Opublikowano 23.05.2016 r.

 

Festyn rodzinny

Rada Rodziców, Sołtys Miszewa, Koło Gospodyń Wiejskich, Nauczyciele i Uczniowie serdecznie zapraszają na Festyn rodzinny, który odbędzie się 22.05.2016 (niedziela) o godz. 14.30 w SP im. Jana Trepczyka w Miszewie 

 

Opublikowano 19.05.2016 r.

Ciężka praca popłaca

 

Ciężka praca popłaca to słowa mieszkanek Miszewa, które uczestniczyły w tegorocznym wyjeździe na kanadyjskie Kaszuby. Swój wyjazd zawdzięczają ogromnej aktywności  na rzecz tradycji kaszubskiej. Dziewczęta chętnie biorą udział w licznych konkursach kaszubskich, gdzie zajmują pierwsze miejsca na szczeblu wojewódzkim i powiatowym.

Wyjazd na kanadyjskie Kaszuby związany był przede wszystkim z przewiezieniem repliki Matki Boskiej Królowej Kaszub na Kaszuby Ontaryjskie, Kanada. Grupa Kaszub uczestniczyła tam w uroczystościach instalacji figury w Kościele NMP

w Wilnie.

Nasze dziewczyny podzieliły się z nami swoimi wrażeniami z pobytu w Kanadzie

i przesłały nam kilka pamiątkowych zdjęć.

- Było cudownie, to wycieczka naszych marzeń – mówią jednogłośnie Agnieszka Kąkol, Patrycja Kwidzińska i Emilia Ptach.

Dziewczyny zwiedziły m.in. Hamilton, Ottawe, Toronto, Barry’s Bay oraz były nad wodospadem Niagara.

 

Opublikowano 12.05.2016 r.

 

Główny Urząd Statystyczny - Badanie Struktury Gospodarstw Rolnych

 

Urząd Gminy w Żukowie informuje, że w terminie od 1 czerwca do 29 lipca 2016 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2016 r., na terenie całego kraju, w wylosowanych gospodarstwach rolnych osób fizycznych, zostaną przeprowadzone następujące rolnicze badania ankietowe:

Badanie struktury gospodarstw rolnych (R-SGR)

Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B)

Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

 

Gospodarstwa rolne mogą być wylosowane do trzech, dwóch lub jednego z badań.

 

Pytania zawarte w badaniach będą dotyczyły m.in.: użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych, nawadniania, zwierząt gospodarskich, ciągników rolniczych, zużycia nawozów, struktury dochodów gospodarstwa domowego i aktywności ekonomicznej.

 

Podstawę prawną badań R-SGR, R-ZW-B i R-ZW-Sstanowią:

• rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1166/2008 z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie badań struktury gospodarstw rolnych i badania metod produkcji rolnej oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 571/88 (Dz. U. UE nr L 321 z dnia 1 grudnia 2008 r.),

• ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej(Dz. U. z 2012 r. poz. 591, z późn. zm.),• rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 lipca 2015 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1304, z późń.zm.).

 

Dane w badaniach R-SGR, R-ZW-B i R-ZW-Sbędą zbierane następującymi metodami:

CAII - metoda polegająca na pozyskiwaniu informacji od respondentów poprzez samospis internetowy.Termin przeprowadzenia badań metodą CAII - 01.06 - 09.06. 2016 r.

CATI - metoda polegająca na pozyskiwaniu informacji od respondentów za pośrednictwem łączy telefonicznych.Termin przeprowadzenia badań metodą CATI -10.06 - 22.07.2016 r.

CAPI - wywiad bezpośredni prowadzonyprzez ankietera w terenie.Termin przeprowadzenia badań metodą CAPI - 10.06-29.07.2016 r.

 

GUS Zachęca do spisywania się przez INTERNET w terminie od 1 do 9 czerwca 2016 r. Daje to możliwość wypełnienia ankiety w dowolnym i dogodnym dla respondenta czasie i przesłanie jej drogą internetową.

Tożsamość ankieterów będzie można sprawdzić pod numerem infolinii 222799999Wszystkie odpowiedzi będą traktowane jako anonimowe i całkowicie poufne, a uzyskane od Państwa informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sporządzania zestawień zbiorczychi analiz statystycznych. Zachowanie w tajemnicy wszelkich informacji uzyskanych w trakcie badania zapewnia ustawa o statystyce publicznej (art. 10 i art. 54).

 

Dodatkowe informacje na stronie http://gdansk.stat.gov.pl/

 

Opublikowano 12.05.2016 r. 

bottom of page